Nauka gry na pianinie wymaga cierpliwości, pracowitości oraz systematyczności. Aby grać nawet proste melodie, trzeba osiągnąć pewien stopień zaawansowania. Uczymy się nut, potem stopniowo rozwijamy umiejętność korzystania z obu dłoni. Z prostych melodii przechodzimy do tych bardziej wymagających. Proces jest bardzo długi i usłany zagrożeniami, które mogą zniweczyć marzenie o zostaniu muzykiem. Jakich błędów powinien wystrzegać się początkujący pianista?

Pomijanie podstawowych zasad gry

„Tę lekcję pominę, przecież wiem jak należy wciskać klawisze” – wierz mi lub nie, ale taka myśl pojawiła się w głowie wielu początkujących pianistów. Jak się okazuje, właściwe układanie dłoni na klawiaturze jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Wiele zależy także od właściwej postury całego ciała. Nie pomijaj pierwszych lekcji. Nawet jeśli pewne rzeczy wydają Ci się oczywiste, lepiej posłuchać o nich jeszcze raz, niż wpaść w spiralę prostych błędów, które będą powielane w przyszłości.

Od teorii nie ma ucieczki

W przypadku wielu instrumentów muzycznych, np. gitary czy perkusji, teoria nie jest konieczna do tego, aby grać nawet złożone melodie. W przypadku pianina nie uciekniemy od nauki podstawowych pojęć oraz czytania nut. To abecadło dla każdego początkującego pianisty. Pamiętaj, aby grać przepiękne melodie, najpierw trzeba swoje odcierpieć. Nauka podstaw nie musi być jednak nudna. Doświadczeni instruktorzy wiedzą, w jaki sposób ułożyć plan nauki, aby poznawanie podstaw oraz bardziej złożonej teorii przejść stosunkowo bezboleśnie.

Nie przymuszaj się do gry

Masz gorszy nastrój i kompletnie nie masz weny, aby ćwiczyć? Nie szkodzi, zrób sobie dzień przerwy albo poćwicz przyjemne i proste melodie, aby rozruszać palce. Nie siedź po 8-10 godzin za klawiaturą, ponieważ w ten sposób instrument szybko się przesyca i zniechęca do dalszej pracy. Nawet instruktorzy przekonują, że jednorazowa lekcja przy instrumencie nie powinna być dłuższa niż 45-60 minut. Potem należy zrobić sobie przerwę. Oczywiście, znamy legendy o tym, jak wielcy artyści pokroju Chopina czy Mozarta spędzali niemal całą dobę przy klawiaturze. Rzecz w tym, że muzyka była dla nich całym życiem i sprawiało im to przyjemność. Jeśli odczuwasz zmęczenie – nie przymuszaj się do dalszej gry.

Słomiany zapał i brak motywacji

Leżysz w łóżku ze słuchawkami na uszach. Słuchasz ulubionych melodii, w których pojawia się pianino. Podejmujesz decyzję – czas na zakup pierwszego keyboardu lub pianina i rozpoczęcie nauki. Jeśli oczami wyobraźni widzisz, jak po miesiącu ćwiczeń grasz złożone melodie, jak najszybciej pozbądź się tej wizji. W przypadku pianina nawet proste piosenki stanowią duże wyzwanie. Przekonasz się o tym w momencie, gdy przyjdzie Ci grać dwoma dłońmi, a każda z nich musi robić coś innego. Bądź cierpliwy i przygotuj się na czasochłonne ćwiczenia. W wielu przypadkach, dopiero po kilku miesiącach będziesz w stanie grać płynnie melodie o łatwym oraz średnio-zaawansowanym stopniu trudności