nauka gry na pianinie

Właśnie usłyszałeś od swojego dziecka, że chce zapisać się na zajęcia muzyczne i grać na klawiszach. Zastanawiasz się, czy naukę lepiej rozpocząć na instrumencie akustycznym, czy może cyfrowym? Na to pytanie nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego pomogę Ci zrozumieć, jakie są różnice między jednym a drugim rodzajem pianina. Dodatkowo omówię mocne i słabe strony każdego z nich. Mam nadzieję, że moje wskazówki pozwolą Ci dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb ucznia. Zapraszam do lektury!

Lekcje gry na pianinie – od czego zacząć?

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie instrumentu, najpierw udaj się do szkoły muzycznej. W Toruniu możesz przyjść wraz z pociechą do AS-PIANO – prowadzę tu lekcje z prawdziwą pasją od wielu lat. Pamiętaj, że naukę gry na pianinie dla dzieci podobnie jak dla dorosłych zaczyna się od podstaw. Nie ukrywam, że jest to ciężka praca, która przy odpowiedniej wytrwałości z pewnością stanie się źródłem satysfakcji i radości.

Na pewnym etapie edukacji muzycznej z pewnością zaistnieje konieczność zakupu instrumentu. Wynika to z faktu, że 45 czy 60 minut lekcji to zbyt krótki czas na wyćwiczenie niezbędnych umiejętności. Dlatego, jeśli Twoje dziecko poważnie myśli o rozwijaniu swojego talentu, powinno poświęcić grze wiele godzin. Pamiętaj, że bardzo dużo zależy tu również od Ciebie. Jeżeli wykażesz zainteresowanie i będziesz zaangażowany w rozwój muzyczny swojej pociechy, dziecku na pewno nie znudzi się nauka gry na pianinie lub keyboardzie. 

Jakie są różnice między nauką gry na pianinie cyfrowym a akustycznym?

Zacznę od wyjaśnienia specyfiki obu wymienionych instrumentów. W tym celu przygotowałam specjalnie dla Ciebie zestawienie, które bazuje na moim doświadczeniu i znajomości sprzętu grającego.

Pianino akustyczne

  1. Brzmienie i barwa zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest długość struny basowej, wysokość obudowy oraz materiał, z którego została wykonana. Rozmiar instrumentu różnicuje zakres między wyraźnym fortissimo a pianissimo.
  2. Mechanizm – czy wiesz, że długość i szerokość klawisza może mieć wpływ na jakość dźwięku? To za jego pomocą podnoszona jest dźwignia z młoteczkiem uderzającym w strunę. Poza tym w przypadku analogowego sprzętu istotne są pedały, a zwłaszcza prawy. Przy jego użyciu w trakcie gry na pianinie redukowany jest opór dźwigni tłumika i sprężynki.

Pianino cyfrowe

  1. Dźwięk jest wypadkową jakości wgranych sampli, głośników i wzmacniaczy. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, co oferuje dany producent.
  2. Kupując syntezator do nauki gry dla dziecka, wybierz model z ważoną klawiaturą. Zapewni ona wrażenia zbliżone do tradycyjnego pianina. Ma to znaczenie, jeśli na koncercie będzie musiało grać właśnie akustycznie. Wówczas przyzwyczajenie do delikatnego klawisza może wziąć górę, a muzyka nie zabrzmi poprawnie.

Najlepsza szkoła gry na pianinie

Jeśli Twoje dziecko lub Ty chcesz odnieść sukces w muzyce – nie możesz iść na żadne kompromisy. Wybierając prywatne lekcje gry na pianinie, decydujesz się na duży wysiłek umysłowy i fizyczny. Jest on konieczny do osiągnięcia perfekcji w trakcie nauki gry na instrumentach. Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci jest to wyzwanie, ponieważ trzeba pogodzić wiele obowiązków i poświęcić swój cenny czas. Istotna jest regularność ćwiczeń i powtarzanie tych samych fragmentów utworów. Już wiesz, że trzeba je wykonywać również w warunkach domowych, jeśli chce się grać czysto i płynnie.

W mojej szkole muzycznej oferuję naukę gry na:

  • keyboardzie krok po kroku, która jest świetna dla początkujących – zwłaszcza najmłodszych artystów,
  • pianinie z uwzględnieniem posiadanych umiejętności i doświadczenia.

Podsumowanie

Chcę, by ten wpis zainspirował Cię do działania. Pamiętaj, że aby rozbudzić swoją pasję czy dziecka nie wystarczy postawić pianina w pokoju. Trzeba na nim grać! W przeciwnym razie zrobisz z tego instrumentu mebel. Dlatego poszukaj mentora muzycznego, czyli doświadczonego nauczyciela. Jeśli masz ochotę porozmawiać o tym, jak nauczyć się grać na klawiszach – zapraszam do mojej szkoły muzycznej w Toruniu.