nauka gry na pianinie

Twoje dziecko dopiero zaczyna naukę, a może właśnie obserwujesz, jak po kilku miesiącach ćwiczeń traci entuzjazm? Wiedz, że to nie tylko jego przygoda – drogę do muzycznego talentu pokonujecie wspólnie. Dobry nauczyciel gry na pianinie to nie wszystko! Właściwa akcja rozgrywa się między rodzicami a ich pociechami. Tylko w dobrze zgranym duecie czy tercecie wyrośnie szczęśliwy i zdolny muzyk. Przeczytaj, jak go wspierać w drodze na szczyt.

Miesiącami obserwujesz swoje dziecko, aż wreszcie postanawiasz zapisać je na zajęcia muzyczne. Początkowa radość z czasem ustępuje nużącej monotonii i żmudnej pracy, szczególnie gdy pierwsze sukcesy nie nadchodzą szybko i spektakularnie. Jako rodzic świadomy korzyści płynącej z nauki gry na instrumentach, na pewno zechcesz utrzymać zainteresowanie syna czy córki. Dowiedz się, jak pomóc dziecku przejść przez różne kryzysy i sprawić, że na kolejne lekcje będzie przychodzić bez przymusu.

1. Stwórz realny plan nauki

Zastanów się, czy schemat zajęć, jaki chcesz teraz zaproponować dziecku, nadmiernie go nie obciąży. Być może ma już lekcje dodatkowe, zabierające mu czas potrzebny na odpoczynek, zabawę, a nawet na nudę, której obecność w życiu młodego człowieka rozwija kreatywność – o ile jest dostarczana w odpowiedniej ilości. Ustal priorytety i, jeśli to konieczne, zrezygnuj z innych zajęć.

Pamiętaj, że nauka gry na pianinie to nie tylko czas spędzony z nauczycielem, ale też samodzielne ćwiczenia pomiędzy lekcjami. Zaplanuj krótkie sesje, które nie zmęczą dziecka, a pozwolą mu utrwalać umiejętności.

2. Chwal je i słuchaj jego trosk

Osoby dorosłe mają w zwyczaju zapominać, że dzieci również borykają się z problemami dnia codziennego. Przeżywają swoje smutki, mają przemyślenia, a przede wszystkim ogromną potrzebę akceptacji i bycia wysłuchanym. Najcenniejszym prezentem, jaki możesz dać swojemu dziecku w czasie nauki gry na instrumentach, jest wsparcie w gorszych momentach. Niech wie, że może na Ciebie liczyć i nie zbagatelizujesz jego kłopotów, które przecież w tym okresie życia bywają bardzo przytłaczające.

Jak zwiększyć moc oddziaływania tych lepszych chwil na umiejętności dziecka? Chwal je! Przyjdzie Ci to z łatwością, gdy będziesz na co dzień bacznie je obserwować. Na pewno zauważysz, gdy uda mu się coś, nad czym długo pracowało. Staraj się także dostrzegać małe sukcesy — to dzięki nim codziennie, krok po kroku, córka czy syn stają się lepsi.

3. Śledź postępy

Kontakt z nauczycielem i codzienne obserwacje pracy pociechy to podstawa. Musisz wiedzieć, co się dzieje, by odpowiednio reagować. Bez świadomości, jakie postępy i jak szybko robi Twoje dziecko, może okazać się, że martwisz się na wyrost lub bagatelizujesz np. objawy przemęczenia. Raz na jakiś czas możesz wziąć udział w lekcji – jednak najpierw skonsultuj to z nauczycielem gry na pianinie i zapytaj o zdanie swoje dziecko.

4. Zabieraj je na koncerty

To nie tylko nagroda, ale też solidna porcja inspiracji poza prywatnymi lekcjami gry na pianinie. Ustal z dzieckiem, że regularnie będziesz zabierać je do filharmonii oraz na inne koncerty, by mogło rozszerzać swój gust muzyczny. Przykładowy grafik wydarzeń może wyglądać tak:

  • raz w miesiącu mniejsza impreza – możesz spróbować tutaj przemycać dziecku to, co uważasz za dobre dla rozwoju jego talentu np. zabrać je na koncert muzyki klasycznej,
  • co 3-6 miesięcy, np. na koniec semestru postaraj się zafundować mu wypad na duży koncert, który będzie motywować do wytężonej pracy.

Pamiętaj, że Twoje dziecko z czasem będzie wykształcać swój gust muzyczny i dobrze jest mu ulegać, by nie postrzegało koncertów jako dodatkowej kary – wtedy na pewno nie będzie czuło się zachęcone do ćwiczeń.

Podsumowanie

Nawet najlepszy nauczyciel gry na keyboardzie czy pianinie nie zaoferuje Twojemu dziecku tego, co Ty, jako rodzic, jesteś w stanie mu dać. Codzienne wsparcie, motywacja, pochwały i nagrody chronią młodego muzyka przed szybkim wypaleniem. Mądry opiekun dorastającego talentu potrafi zdjąć mu ciężar z barków, kiedy jest go za dużo lub dołożyć, gdy potrzeba. Skoro wiesz już, co robić, skontaktuj się ze mną, a ja pomogę Wam postawić pierwsze kroki w świecie muzycznych przygód. Do zobaczenia przy klawiszach!