nauka gry na pianinie

Choć gra na instrumencie to wspaniała umiejętność, aby ją opanować, trzeba wielu godzin sumiennych ćwiczeń. Kiedy to dorośli podejmują się nauki, trudno im znaleźć siłę na codzienne treningi. Jest przecież tyle koniecznych czynności, które zabierają czas wolny każdego dnia! Jak więc znaleźć motywację? Jak zapobiegać dłuższym przerwom w ćwiczeniach? Mam na to kilka sposobów. Czytaj dalej, aby je poznać!

Jak motywować się do regularnego ćwiczenia gry na instrumencie?

Do podjęcia decyzji o uczęszczaniu na zajęcia muzyczne dorosłych posuwają różne powody. Wizja nowych kontaktów towarzyskich, zyskanie czegoś, czym można się pochwalić, chęć rozwoju i korzyści płynące z ćwiczeń – to wszystko sprawia, że sięgasz po telefon i umawiasz się z nauczycielem gry na pianinie. Schody zaczynają się po kilku miesiącach, gdy początkowa motywacja zamienia się w znużenie i coraz częściej myślisz, że lepiej poleżeć na kanapie niż ćwiczyć na instrumencie. Poznaj moje sposoby na utrzymanie chęci do grania i wprowadź je w życie, nawet jeśli jeszcze nie dopadło Cię zmęczenie materiału. Do dzieła!

Ustal sobie cel

Nic tak nas nie motywuje, jak dobrze wyznaczony cel! Co zrobić, by Cię nie przytłaczał, lecz właśnie zachęcał do działania? Zaplanuj go według koncepcji SMART, która zakłada 5 wskazówek, jaki on powinien być:

  • skonkretyzowany – jednoznacznie sformułowany, bez miejsca na dowolną interpretację,
  • mierzalny – musisz określić metodę, jak sprawdzić jego osiągnięcie, np. zdając egzamin,
  • osiągalny – nie ustalaj sobie, że będziesz drugim Pendereckim – jego nie da się zastąpić, ale we wszechświecie jest miejsce na nowe talenty,
  • istotny – cel powinien Cię przybliżać do czegoś ważnego,
  • określony w czasie – wyznaczony, nieprzesuwalny termin to dodatkowa motywacja.

Możesz ustalić sobie jeden duży cel, a potem rozplanować mniejsze, które przybliżą Cię do tego głównego. Pamiętaj o nagradzaniu się za wchodzenie na nowe poziomy! Metoda marchewki sprawdza się lepiej niż okładanie się kijem wymagań wobec siebie.

Trzymaj kontakt z podobnymi do Ciebie

Aby z przyjemnością rozwijać pasję, warto mieć z kim o niej porozmawiać. Porównywanie dokonań, zyskanie zrozumienia w większej grupie czy wspólne omawianie trosk i kłopotów – w końcu czasem trzeba sobie ponarzekać! Wspólnota z ludźmi o podobnych zainteresowaniach wciąga i pomaga w rozwoju, a także utrzymaniu chęci uczęszczania na lekcje nauki gry na pianinie czy innym instrumencie. Poszukaj forum internetowego, grupy na Facebooku czy skrzyknij się ze swoimi znajomymi ze szkoły muzycznej dla dorosłych. Ważne jest, by były to osoby na podobnym etapie, na którym jesteś Ty. Dzięki temu łatwiej będzie o wzajemne zrozumienie.

Wybieraj się na koncerty

To może być forma nagrody za regularne ćwiczenie gry na instrumentach. Towarzyski lub nawet samotny wypad na koncert pozwala osłuchać się z tym, jak grają inni i znaleźć inspiracje. Wybieraj różne style muzyczne i wizyty w filharmonii przeplataj rockowymi jam sessions.

Zapisz się na lekcje

To porada dla osób, które mają już za sobą epizod zajęć muzycznych, lecz z nich zrezygnowały na rzecz samodzielnych ćwiczeń. Jeśli jesteś jedną z nich i czujesz, że Twój plan usamodzielnienia nie idzie tak, jak chciałeś, zastanów się, czy nie zafundować sobie spotkań z nauczycielem gry na pianinie. Mogą być one rzadsze niż regularna nauka w szkole muzycznej dla dorosłych, ale ważne, by były cykliczne. Taka sesja na przykład raz na 2 tygodnie sprawi, że będziesz odczuwać delikatną, ale potrzebną presję do ćwiczenia.

Próbuj grać ulubioną muzykę

Nie samą klasyką żyje człowiek! To ona nas rozwija i pomaga nauczyć się wiele o muzyce, ale jeśli na co dzień słuchasz innych gatunków, szukaj wśród nich kawałków, które niedługo będziesz grać. Rozwój własnego repertuaru sprawi, że chętniej będziesz siadać do ćwiczeń. Będzie też czym zaimponować znajomym o podobnych gustach.

Dasz radę!

Jako nauczyciel gry na pianinie, dobrze wiem, z jakimi trudnościami zmagają się moi uczniowie. Na co dzień wspieram ich w walce o sprawniejsze poruszanie się po klawiszach. Sama również musiałam przejść drogę ucznia, zanim stałam się profesjonalistką. Jeśli potrzebujesz mojej pomocy – zadzwoń – razem osiągniemy Twój założony cel!