pianino

Tradycyjny instrument w drewnianej obudowie czy nowoczesne, elektroniczne pianino – oba wymagają odpowiedniej pielęgnacji, choć z każdym z nich obchodzi się inaczej. To dzięki zabiegom konserwacyjnym będą wiernie Ci służyć przez wiele lat, wydając z siebie piękne, głębokie dźwięki. Dbając o nie niewłaściwie, narażasz je na zniszczenia i uszkodzenia. Masz wątpliwości, czy potrafisz zaopiekować się swoim pianinem? Przeczytaj mój artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Pielęgnacja pianina – najważniejsze zasady

Przy klasycznym, drewnianym instrumencie wiele zabiegów pielęgnacyjnych powierza się specjaliście od konserwacji. Dotyczy to szczególnie wnętrza, czyli mechanizmu i klawiatury. Codzienna troska o kondycję obudowy spoczywa jednak na barkach właściciela. Regularne lekcje gry na pianinie nie wystarczą, by pozostało ono w dobrej formie. Dowiedz się, jak zadbać o instrument, by tworzył z Tobą zgrany duet przez wiele lat.

Odpowiednie ustawienie

Podstawową kwestią jest położenie miejsca do gry w domu. To od niego zależy, jakie czynniki środowiskowe będą wpływać na pianino. Słoneczna lokalizacja i grzejnik nie są najlepszym towarzystwem dla tradycyjnego instrumentu. Nadmiar promieni UV może powodować blaknięcie lakieru i jego pękanie. Zmiany temperatur będą natomiast wywierać wpływ na trzymanie nastrojenia, a tym samym wydawanie coraz gorszej jakości dźwięków przez rozstrajający się szybko instrument. W takich warunkach gra na klawiszach szybko przestanie być przyjemnością.

Elektroniczne instrumenty również są narażone na skutki przegrzania – wysoka temperatura od ogrzewania w połączeniu z rozgrzaniem się mechanizmu w czasie lekcji gry na pianinie może doprowadzić do przepalenia się podzespołów

Właściwa wilgotność powietrza

Bliskość grzejnika ma jeszcze jedną wadę – gwałtownie obniża wilgotność powietrza poniżej zalecanych 40%. Doskonale pokazują to domowe higrometry, w które możesz się zaopatrzyć. Ceramiczne zbiorniki z wodą zawieszane na kaloryferze nie wystarczą w tym przypadku – jeśli w Twoim mieszkaniu zimą jest bardzo sucho, kup nawilżacz powietrza.

Zawilgocenie jest równie niebezpieczne, jak przesuszenie. To pierwsze może powodować problemy z mechanizmem, a w skrajnych przypadkach zapleśnienie instrumentu. Drugie natomiast przyczynia się np. do rozsychania się drewnianej obudowy. Cykliczne zmiany wilgotności sprawiają, że pianino szybciej się niszczy i krócej wytrzymuje do kolejnego strojenia.

Delikatne czyszczenie

Usuwanie kurzu to czynność, którą będziesz wykonywał najczęściej. Jak robić to poprawnie? Regularne, prywatne lekcje gry na pianinie skutkują zbieraniem się zanieczyszczeń na klawiszach. I to one szczególnie wymagają Twojej interwencji z zaangażowaniem delikatnych ściereczek. Wybierz te z mikrofibry bądź flaneli lub zaopatrz się w miękką miotełkę. Dobór narzędzia do sprzątania jest bardzo ważny – zbyt szorstka szmatka porysuje wrażliwą na uszkodzenia obudowę. Klawisze czyść ruchem do siebie, aby brud nie dostawał się pomiędzy nie. Nie stosuj żadnych środków w sprayu – zawierają one rozpuszczalniki, które mogą zniszczyć powłokę lakierowaną.

Regularne strojenie

Doskonale brzmiące tony to podstawa. Jak nauczyć się grać na pianinie, gdy nie czerpiesz przyjemności ze słuchania jego dźwięków? Jeśli posiadasz elektroniczny egzemplarz, nie musisz martwić się tą kwestią. W przypadku tradycyjnych instrumentów jednak strojenie jest obowiązkowym, regularnym zabiegiem konserwującym. Odpuszczając je sobie, ryzykujesz, że pianino będzie wymagało częstszego dostrajania niż to zwykle wymagane.

Zadbaj o pianino i zapisz się na lekcje

W Twoim domu stoi odziedziczony po przodkach instrument i żal Ci patrzeć, jak się marnuje? Nic straconego! Zapisz się na lekcje gry na pianinie, które organizuję dla dzieci i dorosłych. Być może odkryjesz w sobie nowy talent i spędzisz rozwojowo miłe chwile, pogłębiając więź z cennym zabytkiem. Najlepszą pielęgnacją bowiem jest używanie instrumentu – szybko zmotywujesz się do dbania o niego, kiedy zaczniesz na nim grać. Umów się na pierwsze zajęcia już dziś – wystarczy, że napiszesz.