nauka gry na instrumencie

Uważasz, że to już czas, by Twoje dziecko rozwinęło nowe umiejętności? Pragniesz zapisać je na zajęcia muzyczne, a więc stajesz tym samym przed doborem instrumentu? A może wybór dotyczy Ciebie samego i nie wiesz, czy zdecydować się na keyboard, czy na pianino? Przeczytaj mój artykuł, a na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!

Wielu z rodziców funduje swojemu dziecku keyboard, by to od niego rozpoczęło swoją muzyczną przygodę. W przyszłości pragną zapisać pociechę na lekcje gry na pianinie i uważają, że wybrany instrument jest po prostu „udomowioną” wersją bardziej profesjonalnie wyglądających klawiszy. Zarówno jednak ich przeznaczenie, jak i sposób gry różnią się od siebie — lepiej dowiedzieć się o tym, zanim zapewnisz dziecko, że pierwszy kontakt z pianinem pójdzie mu gładko.

Keyboard a pianino

Dla niewprawnego oka — rozmiarem, a dla ucha — jakością dźwięków. Nauka gry na keyboardzie różni się jednak zasadniczo od gry na pianinie. Ten pierwszy instrument ma zmniejszoną klawiaturę, jest łatwiejszy w transporcie, co w przyszłości może okazać się zaletą, gdy młody muzyk zacznie grać w terenie. Jest także wyposażony w podkłady, stanowiące tło do granej melodii i inne funkcje urozmaicające utwory. Potrafi nieźle udawać inne instrumenty klawiszowe, ale na pewno w swoich możliwościach jest ograniczony.

Pianino — także to cyfrowe, które dla laika może wyglądać identycznie, jak keyboard — przede wszystkim ma mechanizm, który wymusza na przyszłym pianiście wyrabianie sobie specyficznych ruchów i nawyków. To, z jaką siłą naciska się na klawisze, ma w tym wypadku duże znaczenie. Panuje przekonanie, że łatwiej jest zagrać na keyboardzie, gdy potrafisz już sprawnie posługiwać się pianinem. W drugą stronę jest znacznie trudniej, dlatego wybierając instrument do nauki, warto najpierw skupić się na tym, który pozwala wykształcić większe umiejętności.

Najważniejsze różnice obu instrumentów

Keyboard Pianino
 • lżejszy i ma mniejszy rozmiar,
 • zmniejszona klawiatura,
 • dodatkowe atrybuty jak podkłady, rytmy i filtry,
 • lepiej sprawdza się jako akompaniament,
 • możliwość podłączenia instrumentu do innych urządzeń audio,
 • tańszy.
 • mniej mobilne,
 • bardziej rozbudowana, dynamiczna klawiatura,
 • czysta, realistyczna barwa dźwięku,
 • większe możliwości przenoszenia emocji na dźwięki,
 • idealne na główny instrument w zespole,
 • droższe w zakupie.

Nie da się ukryć, że nauka gry na pianinie daje też większą przyjemność z obcowania z dźwiękami. Nowoczesne modele są zgrabne, elegancko wyglądają, ale to nie jedyna ich zaleta. Potrafią one odwzorowywać krystalicznie czyste nuty i tym samym wykształcać w instrumentaliście wysoką wrażliwość.

Tak naprawdę jednak to, jaki instrument wybierzesz, zależy od jego przeznaczenia. Jeśli lubisz grać pierwsze skrzypce w zespole, lepiej będziesz czuć się przy pianinie. Jeżeli jednak wolisz skupić się na tworzeniu dobrego tła wokaliście lub komponować własne, całe utwory, weź lekcje gry na keyboardzie.

Nauka gry na instrumentach — warto zacząć ją jak najszybciej

Im wcześniej rozpoczniesz, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że po wejściu w dorosłość nie da się skutecznie nauczyć gry na klawiszach. Będzie Ci szło być może nieco trudniej, ale przynajmniej decyzję o nabyciu nowych umiejętności podejmujesz świadomie i na pewno nie skończy się to klasycznym, dziecięcym „znudziło mi się”. Nauka gry na instrumentach jest cenna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pomaga w rozwoju nowych umiejętności, zwiększa możliwości poznawcze mózgu, przyczynia się do poprawy wyników w matematyce i innych dziedzinach. Starszym pozwala zachować sprawny umysł do późnych lat życia. Korzyści na pewno przeważają nad pracą, jaką musisz włożyć w regularne treningi.

Jesteś już zdecydowany – pianino czy keyboard? Nauka gry od podstaw szybko zaprocentuje i już niedługo Ty lub Twoje dziecko będziecie chwalić się przed znajomymi i rodziną wyuczonymi melodiami. Chętnie pomogę postawić pierwsze kroki na ścieżce Waszej muzycznej przygody — skontaktuj się ze mną!