nauka gry na instrumentach

Szukasz zajęć dodatkowych dla swojego dziecka? Głowisz się nad bogatą ofertą dla najmłodszych i nadal nie wiesz co wybrać? A może sam pragniesz rozwinąć nowe umiejętności? W końcu na rozwój nigdy nie jest za późno! Przekonaj się, jak wiele wspaniałych zalet dla umysłu płynie z nauki gry na instrumentach klawiszowych. Decyzja stanie się oczywista!

Zajęcia muzyczne — jak wpływają na człowieka?

Nie wiesz, czy warto podjąć się nauki gry na instrumencie? Poznaj zalety tej aktywności i wybierz świadomie!

Trenują pamięć i koncentrację

W trakcie nauki gry na pianinie od podstaw oraz na jej późniejszych etapach mózg cały czas jest poddawany nowym wyzwaniom intelektualnym. Intensywnie pracują obie jego półkule, co zwiększa zdolność zapamiętywania informacji i przetwarzania ich. Dziecko dzięki temu bez trudu uczy się nowych rzeczy. Coraz łatwiej przychodzi mu też skupianie uwagi.

Rozwijają logiczne myślenie i zdolności matematyczne

Potwierdzają to badania naukowe: dzieci, które regularnie ćwiczą grę na instrumentach, osiągają lepsze wyniki w nauce przedmiotów ścisłych. Dzieje się tak dlatego, że muzyka jest oparta na matematyce. Odnosi się do prostych procesów myślowych, które kształtują myślenie analityczne. O tych powiązaniach wspominają też sami muzycy, jak np. Herbie Hencock, jazzman, pod którego skrzydłami powstają narzędzia uatrakcyjniające naukę matematyki przez muzykowanie. Jeśli więc Twoje dziecko śpiewa do mikrofonu z dezodorantu i przejawia dużą wrażliwość na melodię, być może zostanie wielkim uczonym, a niekoniecznie piosenkarzem.

Stymulują rozwój mózgu

Wsparcie nauki gry na instrumentach lub śpiewu przez zajęcia ruchowe wspomaga harmonijny rozwój obu półkul mózgowych. Nowe połączenia nerwowe, które tworzą się podczas każdej lekcji, nie tylko pomagają przetwarzać informacje o dźwiękach i nutach. Polepszają także koordynację ruchową i poszerzają horyzonty myślowe. Nie traktuj więc zajęć muzycznych jednotorowo — mają one znacznie więcej funkcji niż tylko nauka gry na instrumencie.

Pomagają w nauce języków obcych

Czy wiesz, że dzieci szybciej zaczynają mówić i przychodzi im to znacznie łatwiej, gdy są umuzykalniane? Śpiewanie wpływa na rozwój mowy, pomaga uczyć się nowych słów i odpowiednio je artykułować. Z czasem poprawia też dykcję i umiejętność emisji głosu. Jest to zdolność pożądana między innymi na stanowiskach liderskich.

Zwiększają kompetencje społeczne

Grupowe zajęcia muzyczne to nic innego jak spotkanie towarzyskie, w którego czasie obowiązują pewne reguły. Dzieci (i dorośli!) muszą podporządkować się zasadom i współpracować ze sobą, by uzyskać pożądane efekty. Każda kolejna lekcja wpływa nie tylko na rozwój słuchu, ale też uczy poruszania się w społeczeństwie i wykształca właściwe postawy wobec siebie nawzajem.

Poprawiają samopoczucie

Muzyka łagodzi obyczaje — to prawda znana od wieków. Daje ujście nagromadzonym emocjom w zdrowy sposób. Po lekcji gry na keyboardzie czy pianinie będziesz czuć się nie tylko zadowolony z siebie, ale też odstresowany. U dzieci kontakt z instrumentem zmniejsza też skłonność do agresywnych zachowań.

Uczą dyscypliny

Regularne ćwiczenia wykształcają nawyk i uczą, że niezależnie od nastroju i okoliczności należy wykonać pewną pracę. To bardzo pomaga w dorosłym życiu, gdy musimy mierzyć się z obowiązkami, z których zasadnością nie zawsze się zgadzamy. Zyskuje też na tym nasz rozwój — po prostu przyzwyczajamy się do systematycznej nauki.

Podnoszą samoocenę i poczucie własnej skuteczności

Małe sukcesy, jak wypracowana melodia czy wspólny występ na zakończenie semestru ograniczają uczucie tremy i mnożą okazje, w których odczuwamy przyjemną satysfakcję i zadowolenie z siebie. Łatwiej o wyższe poczucie własnej wartości.

Nauka gry na instrumentach — tylko dla dzieci?

Myślisz, że z tych zalet mogą skorzystać tylko najmłodsi? Nic bardziej mylnego! Nauka gry na instrumentach dla dorosłych również przynosi wymierne korzyści. Pomaga pozostawać w dobrej formie psychicznej, zachować pamięć w świetnym stanie mimo upływu lat i tworzyć interesujące relacje towarzyskie. Wiadomo, że stałe kontakty z innymi ludźmi przedłużają życie — im bardziej jesteśmy uspołecznieni, tym lepsza jest kondycja naszych ciał. Lekcje gry na pianinie mogą więc być nie tylko przyjemną rozrywką, ale też cenną aktywnością dla zdrowia całego organizmu.

A jeśli chcesz przekonać się, jak wiele przyjemności i możliwości rozwoju płynie z nauki gry na instrumentach klawiszowych, to zapraszam do kontaktu!