nauka gry na pianinie

Udział w lekcjach gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Zwiększa jego możliwości intelektualne, przyczynia się do lepszych wyników w nauce, pomaga w rozwoju kompetencji społecznych i dobrych nawyków. Zajęcia muzyczne, które odbywają się regularnie, w naturalny sposób nakłaniają dziecko do dyscypliny. Jak sprawić, by chętnie siadało do ćwiczeń? Przeczytaj mój artykuł i nie popełniaj więcej błędów!

Korzyści z nauki gry na instrumencie

Jako rodzice zawsze pragniemy dla dzieci tego, co najlepsze. Problem w tym, że one nie zawsze podzielają nasze poglądy na ten temat. Często trudno im zrozumieć, że ciężka, ponadprogramowa praca ma sens. Kluczem do sukcesu jest to, by nie czuły one przymusu nauki gry na instrumentach. W życiu początkującego muzyka jest wystarczająco dużo żmudnej, wielogodzinnej pracy, która przytłacza i odbiera wolność, jaką mają inni rówieśnicy. Pozytywne nastawienie dziecka zaczyna się w głowie rodzica.

Pozytywne nastawienie dziecka zaczyna się w głowie rodzica. Jeśli jesteś przekonany, że Twoja pociecha odnajdzie się w świecie muzyki, dowiedz się, jak mądrze wesprzeć jej rozwój. Korzyści, jakie płyną z gry na instrumencie, są nieocenione:

  • rozwija się pamięć i koncentracja,
  • poprawiają się zdolności matematyczne,
  • zwiększają się kompetencje społeczne,
  • dziecko uczy się jak być zdyscyplinowanym i skutecznie dążyć do celu.

Jak zachęcić dziecko do nauki gry na instrumentach?

Zastosuj kilka niewinnych sztuczek, które pomogą utrzymać zainteresowanie ćwiczeniami na dłużej i będą motywować do codziennej pracy.

Postaw na przynależność

Grupowe lekcje, w których czasie dziecko może poznać nowych kolegów w podobnej sytuacji to świetny sposób na stworzenie małej „drużyny”, która wzajemnie będzie się zachęcać do pracy. Dzieje się tak ze względu na zaspokojenie potrzeby poczucia przynależności. Młody człowiek zaczyna identyfikować się z pewną wyróżniającą się grupą i uważać jej cechy za cenne. Możesz to podkreślać w codziennych rozmowach, nazywając dziecko pianistką czy po prostu muzykiem. Niech ma wrażenie, że już należy do tego kręgu, w którym naturalne jest poświęcanie czasu na pracę z instrumentem.

Doceniaj nawet małe sukcesy

Celebrowanie i podkreślanie wagi niewielkich sukcesów pomaga utrzymać w dziecku wysoki poziom motywacji. Dzięki takiemu postępowaniu nawet indywidualne, prywatne lekcje gry na pianinie będą kojarzyć się z przyjemnością, a nie z karą i obowiązkiem.

Chwal i okazuj uwagę

Wielu rodziców uważa, że dziecko nie powinno słyszeć zbyt wielu pochwał, bo obrośnie w piórka. Chyba wszyscy znamy z doświadczenia sytuacje, gdy przyniesiona ze szkoły piątka z plastyki była komentowana bez zachwytu życzeniem, „żeby następnym razem była z matematyki”. Jest jednak przeciwnie, a klucz tkwi we właściwym formułowaniu pochwał. Dziecko wyczuje fałsz, gdy w kółko będziesz powtarzać, że pięknie gra – w końcu samo orientuje się, kiedy robi błędy. Jeśli jednak widzisz, że ciężko pracuje i rzeczywiście słychać poprawę, powiedz mu o tym. Wspomnij, że grany utwór brzmi znacznie lepiej niż kilka dni temu. Kiedy młody muzyk sam z siebie opowiada o zajęciach, warto go wysłuchać i włączyć się aktywnie do rozmowy. Uwaga rodzica jest niezbędna do wykształcenia zaangażowania w dziecku.

Umożliwiaj występy

Warto zwrócić uwagę, czy forma nauki gry na keyboardzie, czy innym instrumencie daje możliwość brania udziału w cyklicznych, podsumowujących etap koncertach. Przygotowanie do występu to dodatkowa motywacja – dziecko robi coś w grupie, która ma wspólny cel. To możliwość osiągnięcia dużego sukcesu, dająca jeszcze większą motywację. Codzienne, żmudne ćwiczenia powinny być przełamane czymś naprawdę dużym, jak występ przed publicznością.

Zabieraj na koncerty

Może to być forma nagrody za mniejsze i większe sukcesy. Zorientuj się, jaki styl muzyczny najbardziej podoba się dziecku i zabierz je na koncert. Nie musi to być wizyta w filharmonii — być może Twoja pociecha chętniej widziałaby się w roli pianisty jazzowego, a muzykę klasyczną uważa za nudę? Warto próbować różnych nurtów i obserwować, co sprawia dziecku największą przyjemność. Pamiętaj, że przede wszystkim powinno czerpać z tego radość — koncert to nagroda za dobrze wykonaną pracę.

Nie zniechęcaj

Bądź w kontakcie z nauczycielem gry na pianinie czy innym instrumencie. To on pomoże Ci stwierdzić, czy niechęć dziecka do gry to chwilowe przemęczenie, czy jednak coś więcej. Jeśli Twój syn czy córka naprawdę nie odnajdują się w świecie nut i dźwięków, nie ma sensu ich unieszczęśliwiać. Mogą być lepsi w innej dziedzinie.

Rodzice często popełniają błąd, przenosząc swoje niespełnione marzenia na potomstwo — nie ma lepszej drogi, by wykształcić w dziecku niechęć do muzyki na całe życie. Pozwól mu na rozwój we własnym tempie i przestrzeni, nie przymuszając go do popisywania się przed rodziną czy wielogodzinnych, codziennych ćwiczeń. Trochę luzu i szacunku do uczuć dziecka na pewno zaprocentuje i pod Twoim dachem wyrośnie szczęśliwy, zdolny muzyk. Wielu moich uczniów należy do tego grona — dowiedz się, jak zostać jednym z nich!